Kako se pripremiti za razgovor za posao?
U posljednje vrijeme posao ti više ne pruža isto zadovoljstvo kao ranije ili si se jednostavno odlučila da je vrijeme za na promjenu karijere i korak unaprijed? Potraga za novim poslom, dobrim poslodavcem i prolaskom kroz selekcije može biti izazovan i stresan period.
Ako si u fazi razmišljanja o promjeni, evo nekoliko koraka koji ti mogu pomoći da se što bolje pripremiš za razgovor i s više samopouzdanja zakoračiš u novu profesionalnu priliku.
Prije nego što počneš sa pretragom novih prilika, osvijesti što je tebi bitno. Što bi voljela imati na novom poslu, što zapravo želiš raditi? Važno je da osvijestiš oko čega si spremna pregovarati, a što ti je "strogi ne" i koji to uvjeti su obavezni bez kojih ne bih počela raditi - je li to mogućnost fleksibilnog radnog vremena ili prilika za razvoj i napredovanje.
Osvrni se i na radno okruženje – inspirira li te timski rad, dinamična atmosfera ili više voliš samostalne zadatke? Koliko ti je važna kultura kompanije, način vođenja i međuljudski odnosi?
Kada jasno postaviš prioritete, bit će ti lakše prepoznati pravu priliku kada naiđe.
1. Prouči i istraži poslodavca
Pokazivanje interesa za kompaniju u kojoj želiš raditi ostavlja jak dojam na selekcijskom procesu. Osim što pokazuje tvoju motivaciju, istraživanje poslodavca pomaže ti da sama procijeniš je li to radno okruženje u kojem se vidiš.
Kako istražiti kompaniju?
Pregledaj njihovu web-stranicu i društvene mreže
Pročitaj recenzije bivših i sadašnjih zaposlenika
Pogledaj vijesti ili projekte na kojima trenutno rade
Pripremi pitanja o njihovoj kulturi, izazovima i budućim planovima
Sjeti se da ne trebaš sve informacije uzeti zdravo za gotovo – svatko ima svoje iskustvo, a najvažnije je da sama procijeniš koliko ti se kompanija uklapa u tvoje ciljeve i vrijednosti.
2. Predstavljanje
Na razgovorima za posao uvijek će se od tebe očekivati da se predstaviš. Kod predstavljanja važno je da odlučiš što iz tvojih dosadašnjih iskustava smatraš najznačajnijim a da bi voljela naglasiti. Predstavljanje neka bude kratko, jasno i ugodno.
Započni s trenutnim radnim iskustvom.
Naglasi svoje ključne vještine i uspjehe.
Završi s onim što tražiš u novom poslu i zašto si zainteresirana upravo za tu poziciju.
3. Pripremi odgovore
Razgovori za posao često uključuju slična pitanja, a dobra priprema može značajno smanjiti stres i povećati tvoju sigurnost.
Zašto ste odlučili promijeniti posao?
Koje su vaše najveće prednosti i slabosti?
Možete li nam opisati izazovnu situaciju koju ste uspješno riješili?
Kada odgovaraš, trud se biti iskrena i konkretna. Umjesto općenitih odgovora, pokušaj navesti primjere iz svog dosadašnjeg iskustva.
Savjet: Razmisli o STAR metodi – Situacija, zadaci, akcija, rezultat – kako bi odgovori bili strukturirani i jasni.
Kako koristiti STAR metodu na razgovoru za posao?
STAR metoda (Situacija, zadaci, akcija, rezultat) je sjajan način da odgovoriš na pitanja o svojim iskustvima i postignućima na strukturiran i jasan način. Ovaj pristup pomaže ti da odgovoriš konkretno, umjesto da daješ općenite ili nejasne odgovore.
Kako funkcionira STAR metoda?
Situacija (S) – Opiši kontekst ili izazovnu situaciju u kojoj si se našla.
Zadaci (T) – Objasni koji je bio tvoj zadatak ili odgovornost u toj situaciji.
Akcija (A) – Navedi konkretne korake koje si poduzela da riješiš problem.
Rezultat (R) – Istakni pozitivan ishod tvojih postupaka i što si naučila.
Savjet: Drži se ključnih informacija i koristi konkretne brojke gdje možeš – to ostavlja jači dojam!
Budi sigurna u sebe i svoje vrijednosti!
Pronalaženje novog posla može biti izazovan proces, ali uz dobru pripremu i jasnu viziju onoga što želiš, možeš ga učiniti manje stresnim i puno uspješnijim. Svaka promjena nosi priliku za rast – ne zaboravi da ne tražiš samo posao, već i okruženje u kojem ćeš se osjećati zadovoljno i ispunjeno.
"Ne prihvaćaj posao samo zato što je ponuđen – odaberi onaj koji tebi donosi priliku da rasteš i razvijaš se."