Kako biti sretan na poslu? 5 faktora koji utječu na naše zadovoljstvo poslom
Kako biti sretan na poslu?
Bilo da smo u ulozi nečijeg šefa ili razmišljamo u kontekstu svog zaposlenja, zadovoljstvo na poslu česta je tema. S obzirom na to koliko svatko od nas provede vremena na radnom mjestu iznimno je važno posvetiti pažnju ovoj temi.
Kako biti sretan na poslu i koji to faktori utječu na zadovoljstvo na radnom mjestu? Ovo su pitanja koje mnogi od nas postavljaju ili bi trebali postavljati, ali često ne znamo kako pronaći odgovor. Kao i za većinu psiholoških fenomena, ne postoji jedan jednostavan recept koji ako slijedite vaša sreća na radnom mjestu je zagarantirana.
Iskustvo koje stječemo radom nisu samo zadaci i obaveze koje imamo - ono oblikuje naš osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva. Postoji nekoliko faktora koji utječu na zadovoljstvo odnosno sreću na poslu.
Iako vanjski faktori poput kolega, voditelja i uvjeta rada imaju ključnu ulogu, istraživanja pokazuju da je osjećaj kontrole, svrhe i povezanosti s poslom ono što dugoročno doprinosi sreći na radnom mjestu.
Osjećaj svrhe
Prva stvar koja utječe na našu sreću je osjećaj svrhe. Ljudi su prirodno motivirani kada osjećaju da njihov rad ima dublji smisao. To ne znači da svaki zadatak mora biti izuzetno značajan, već da možemo prepoznati kako doprinosimo širem cilju ili zajednici. Ovo je jako važan segment, posebice u odabiru karijere. Svrha je bitna kada govorimo generalno o poslu kojim se bavimo, bitno je da mi pronađemo svrhu u onom što radimo, bilo kroz vraćanje zajednici ili neki jedinstveni razlog. Bez osjećaja svrhe, lako se gubi motivacija, a posao postaje rutina koja iscrpljuje umjesto da nas ispunjava.
2. Autonomija
Drugi ključni faktor je autonomija. Osjećaj kontrole nad onime što radimo i mogućnost donošenje samostalnih odluka povećava osjećaj zadovoljstva. To ne znači nužno raditi bez nadzora, već omogućiti zaposlenicima da upravljaju svojim radom na način koji im omogućuje kreativnost i osjećaj odgovornosti. Na nekim poslovima ovakva vrsta potpune kontrole neće biti moguće jer se treba držati određenih okvira, no uvijek se može pronaći način da se postigne autonomija. Bilo da je to kroz određivanje tempa kojim netko radi, određivanje prioriteta, pristupanja radu ili slično. Predložite način rada koji omogućuje veću kreativnost i veći osjećaj odgovornosti ili tražite projekte/zadatke koji omogućuju veću samostalnost pri donošenju odluka. Ono što radimo više nas ispunjava i smanjuje stres ako imamo veću mogućnost odabira načina na koji radimo.
3. Odnos s kolegama
Jedna od ključnih komponenti je neizostavni odnos s kolegama. Svi smo mi društvena bića i osjećaj podrške te međusobne povezanosti snažno utječe na zadovoljstvo kako poslom tako i životom općenito. Kada radimo u okruženju gdje se osjećamo cijenjeno i povezano s drugima, osjećamo se manje izolirano i smanjujemo stres. Ovdje je ključ u stvaranju kulture povjerenja, otvorene komunikacije i suradnje. Bitno je održati granicu između poslovnog i privatnog života i nećemo uvijek razviti prijateljski odnos s kolegama na poslu, što je u redu. Ono što je neophodno je da smo u okruženju koje nije toksično i štetno, već profesionalno i pristojno unutar radnog okruženja.
4. Osjećaj postignuća
Iako su ovi faktori iznimno važni, ono što često prevladava kada govorimo o zadovoljstvu je osjećaj postignuća. Osjećaj da se približavamo cilju, završavamo zadatke ili učimo nešto novo stvara osjećaj uspjeha koji je često važniji od samih ciljeva. Kada osjećamo da smo postigli nešto važno, to djeluje kao akcelerator za našu motivaciju i želimo više raditi. Postavite jasne ciljeve i redovito pratite svoj napredak i obavezno se nagradite kad postignete napredak. Ako je moguće, zatražite povratnu informaciju o svom radu i prepoznajte male uspjehe koji vas drže zainteresiranim.
5. Ravnoteža između posla i privatnog života
Na kraju, razumna ravnoteža između posla i privatnog života ključna je za dugoročnu sreću i zadovoljstvo. Kada nepravilan radni ritam i konstantno preopterećenje prevladaju, dolazi do iscrpljenosti koja utječe na sve aspekte našeg života. Briga o osobnom vremenu i postavljanje granica pomažu u očuvanju energije i dugoročnom zadovoljstvu. Ako radimo duge radne dane bez odmora ili vremena za oporavak, lako dolazi do burnouta, što negativno utječe na sve aspekte našeg života. Postavite jasne granice između rada i privatnog vremena. Planirajte redovite pauze tijekom dana, odvojite vrijeme za hobije i brigu o sebi, te izbjegavajte raditi prekovremeno kad god je to moguće.
Iako su gore navedeni psihološki faktori ključni za zadovoljstvo na poslu, važno je naglasiti da materijalni aspekti također igraju veliku ulogu. Osjećaj da smo adekvatno plaćeni za trud koji ulažemo često je osnovni preduvjet zadovoljstva. Kada se osjećamo pravedno kompenzirani, razvijamo veći osjećaj vrijednosti i motivacije za obavljanje posla. Plaća nije samo način nagrađivanja za rad, već i simbol priznanja za naše vještine, trud i doprinos. Nedostatak osjećaja da smo adekvatno nagrađeni može umanjiti motivaciju i dovesti do frustracija, bez obzira na to koliko uživamo u drugim aspektima posla. Stoga je ravnoteža između psiholoških faktora, poput svrhe i povezanosti, i materijalnih faktora, poput pravedne kompenzacije, ključna za dugoročno zadovoljstvo na radnom mjestu.
Sve ove komponente rade zajedno, oblikujući naše iskustvo s radom. Na taj način stvaramo prostor u kojem možemo rasti, razvijati se i uživati u onome što radimo.
LITERATURA:
Koderman, Đ. I. (2021). Organizaciona posvećenost zaposlenih kao rezultat zadovoljstva poslom. Trendovi u poslovanju, 1(17), 16-24.
Uljanić, L. (2015). Povezanost zadovoljstva zaposlenika i upravljanja odnosa s korisnicima (Doctoral dissertation, University of Pula. Faculty of economics and tourism" Dr. Mijo Mirković").
Koščević, G. (2019). Psihosocijalni faktori na radnom mjestu (Doctoral dissertation, Karlovac University of Applied Sciences. The Department of Safety and Protection).
Tödtling, M. Jesu li pozitivne emocije ključ uspjeha u poslu?.